top of page

קטסטרופה בשני מגדלים (ושלושה מספרים)

שני מגדלים


מימין - ׳אסדת לוויתן׳

משמאל - ׳העין של סאורון׳, מגדל האופל האולטימטיבי לפי ׳שר הטבעות׳ של טולקין

שניהם נתפסים כמשהו מרוחק, בעומק הים או בעומק אזור אפל ואסור, מיגדלים שמייצגים כוח אדיר שמחוץ לשליטתנו והשפעתנו. שניהם מספרים את הסיפור של החמדנות האנושית שרוצה כוח, ומושחתת על ידיו. אנושות שמוכנה בשביל הכוח הזה, הכסף הזה, למחוק את כל העולם. אני לא אומר שבעלי הכוח הם רשעים. אבל אני כן אומר שהמערכת שבה הם פועלים ואותה הם מחזקים, היא מערכת רעילה שכדי לשמר את עצמה היא מוכנה להקריב את החיים על פני כדור הארץ. לא פחות. החברות הללו הן לא חברות סבירות. הן ישויות שמוכנות להרוג הכל תמורת רווח. צריכים להתייחס אליהן כסוחרי עבדים או פיראטים - אלא שאפילו אלו מעולם לא איימו על כל החיים על כדור הארץ. אבל האמת שהדבר היחיד שנותן למגדלים האלו לעמוד, הוא האמונה שלנו בהם. המגדל של טולקין חי רק בכוח דמיוננו בקיומו. וגם מגדל האסדה. כל כוח שמחזיקים בעלי הכוח, ניתן להם על ידינו. תשובה לא יכול לקום בבוקר ולהזרים את הגז. הוא תלוי בעובדים שלו, בטכנאים, בנהגים, במזכירות. הוא תלוי בממשלה שרק צריכה שנמשיך להתנהג כאילו אנחנו לא בסכנה קיומית כדי לתפקד. כדי להמשיך לדהור לתוך התהום צריך שכולנו נסכים להמשיך ללחוץ על הגז.
שלושה מספרים


2 מעלות צלסיוס

ע״פ דוח של האו״ם מ2018, אם כדור הארץ יתחמם בממוצע ביותר מ2 מעלות צלסיוס המערכות האקלימיות והאקולוגיות יכנסו למצב אל חזור שיובילו לקריסה של המערכות האקלימיות והאקולוגיות. צריך להסביר את ההשלכות על החברה האנושית של קריסה שכזו?

564 ג׳יגהטון

היא כמות הפחמן הדו חמצני שאנחנו יכולים לשחרר לאטמוספירה, כדי להשאר בתחום ה(יחסית) בטוח של מתחת ל2 מעלות של התחממות.

2,795 ג׳יגהטון

היא כמות הפחמן הדו חמצני שגלום במאגר הדלקים המאובנים שבבעלות חברות הנפט הגז והפחם.

המספר השלישי הזה, הוא המפחיד ביותר. פי 5 (!) מההערכות הכי שמרניות לשמירה על כדור הארץ תומך חיים. המספר הזה בעצם אומר לנו שאם החברות והמדינות ימשיכו לפי התוכנית שלהם אנחנו בדרך ללהפוך את הבית היחידי שיש לנו לסיוט גוסס.

אז בהתחשב בכל זה, זה מעורר תדהמה וזעם שב17.12.19 אסדת לוויתן אמורה לפלוט (אם לא נתעשת על עצמנו) עשרות טונות של חומרים מזהמים ביום אחד (!), ובמשך השנים לאחר מכן הגז שהיא מזרימה ישרף ויפלוט כמויות מעוררות בחילה של גזי חממה לאטמוספירה. הציבור הוטעה במשך שנים (ובהשקעת כספית שרק לחברות בסדר גודל כזה יש באמתחתן) לחשוב שהגז הוא ״טבעי״, נקי. הוא טבעי כמו שסרטן הוא תופעה טבעית.

האמת היא ששלושת המספרים האלו הראו לנו שהנוסחה היא פשוטה: עסקים כרגיל = קריסה אקולוגית ואקלימית, ובעקבותיה קריסה של החברה האנושית כפי שאנחנו מכירים אותה.לזה מתכוונים שאומרים שאנחנו במצב חירום אקלימי.

מרגישים את הזעם הזה בבטן? את היאוש? רוצים למרוד בדהירה לתוך התהום? הצטרפו אלי ל׳מרד ההכחדה׳. אלו כמה מהדרכים, תבחרו אחת, עדיף את שלושתן:

1. הגיעו לחוג בית על המשבר ואיך מצטרפים לעשיה. אפשר גם להזמין אותנו אליכם הביתה. https://www.drove.com/manage_page/5d833cde10d52f00018a7f40

2. הגיעו לאחת מהקבוצות האזוריות שמתכננות ומוציאות לפועל פעולות להתמודדות עם המשבר האקלימי. צרו קשר דרך המייל.

קבוצה אזורית תל אביב

tlv@xrebellionisrael.earth


קבוצה אזורית ירושלים

jerusalem@xrebellionisrael.earth


קבוצה אזורית חיפה

haifa@xrebellionisrael.earth


קבוצה אזורית שרון

hasharon@xrebellionisrael.earth


קבוצה אזורית באר שבע

beersheva@xrebellionisrael.earth


קבוצה אזורית פרדס חנה

pardeshana@xrebellionisrael.earth

3. הצטרפו לפייסבוק של המרדhttps://bit.ly/36BtMSA


4. דברו איתי


 

לקריאה נוספת

דו״ח האו״ם IPCC 2018

Global Warming’s Terrifying New Math - Bill McKibben, Rolling Stone Magazine

כתבה על אסדת לוייתן, הארץ, 12.12.19

אתר תנועת 350

חלק מהעובדות והציתותים לקוחים מתוך מאגרי מידע ואתרים אלה


Comments


bottom of page