top of page

כאב הוא חובה, אבל סבל הוא אופציונלי | חדשות עתיקות #6


תמונת פתיחה. מכירים.ות את התמונה של אדם אחד בלב קהל ענק בהפגנה נאצית שפשוט לא מצדיע במועל יד? זה מה שהתמונה הזאת מזכירה לי. נתקלתי בבית הזה כשטיילתי בעיר הגדולה תל אביב. ממש במרכזה, בין מגדלי ענק ומגרשי חניה - בית אחד שלא הסכים למכור את עצמו.


אני מנסה לכתוב עוד מילים על התמונה הזאת,אבל אני פשוט אגיד שהיא יוצרת בי תחושה של עצב ואושר בו זמנית.


אירועי החודש


ביום ראשון הקרוב 16.4 ב20:30 אני נפגש לשיחת זום עם שביט אנוש הפיזיותרפיסט המומחה לכאב. הוא כתב על המפגש שלנו: "אנחנו נדבר על כאב, כאב כרוני ואיך אפשר להתמודד איתו בעזרת דרכו של הבודהה.

כאב הוא חובה, סבל הוא אופציונלי

התוכן יכול להתאים למי שלא מכיר את הדהרמה,

למי שרק מתרגל מיינדפולנס ולמי שמתרגל עתיר ניסיון. יהיה מעניין ויישומי ונשמח

אם תבואו".


כדי לאפשר למגוון רחב של אוכלוסיה להצטרף~ קבוצת לימוד ותרגול דהרמה ומיינדפולנס בבאר שבע נפתחת ב3.5 בימי רביעי בערב ~~ הסנגהה הנודדת נפגשת בזום 4 פעמים בשבוע ~

א ג ה ב07:40-08:00 למדיטציה מונחית, ובימי שני ב20:00-21:30 לתרגול לימוד ושיתוף. זו קהילה יחסית קטנה וקרובה שהולכיםות את הדרך הזאת יחד.

כל חודש על נושא אחר - חודש אפריל על 'אהבת אמת'. הצטרפו לכל/חלק מהתרגולים כאן.מצאתםן את רוני הורביץ (גילוי נאות: אשתי).~ מחפש.ת טיפול לעצמך? ~

התפנתה אצלי משבצת זמן לקבל תלמיד.ה 1:1 או מטופל.ת לטיפול מבוסס מיינדפולנס, דהרמה, ותרפיית קבלת ומחויבות. כתבו אלייאללה, התחלנו. הנה לינקים מענינים מכל רחבי האינטרנט

זה מוזר להגיד המון פעמים 'אני שומר על זכות השתיקה'

1. וואו כמה זה נפלא. הוידאו הקצר הזה הוא מתוך ניסוי מפורסם שבדק כמה בקלות הראש שלנו בונה סיפורים, אפילו אם כל מה שיש מולו זה כמה נקודות וקווים על המסך.


2. העושה מחאה נכונה: נעצרתי. ניידת, אזיקים, כל הסיפור. רוצים.ות לקרוא על החוויה הזו? ממש כאן


3. המנצח עולה לבמה. התזמורת כולה כבר שם, הכלים מכוונים. ואז.....לא קורה כלום. או שבעצם קורה הכל?


4. איך היפנוזה עובדת? אם יש לכםן קצת זמן להשקיע,


5. יש מכחישי אקלים בקהל? כבר בשנות ה 70 ענקית הדלק אקסון ידעה שהיא תורמת עיקרית למשבר האקלים. כתבה מהניו-יורק טיימס.


6. צוות 'לדבר' יוצר מפגשים אינטרנטים בין מתנגדי ותומכי רפורמה. אני השתתפתי - וממליץ!
7. אמריקה זה פה! אבל לא במובן הטוב של המילה. הקיטוב בין שמאל לימין של אמריקה נחת אצלנו במלוא הדרו. למזלנו יש לאמריקאים הרבה ניסיון עם מלחמות אזרחים כך שאנחנו לא נצטרך להגיע לשם, והארגון 'מלאכים אמיצים יותר' יוזם מפגשים מונחים בין שמאל לימין. אפשר להרשם כאן ללא עלות לקורס האינטרנטי שלהם.


קייט ראוורת' מצאה דרך טעימה ומבריקה לדבר על כלכלה

8. 'כלכלת דונאט' הוא מושג מבריק שמחבר בין כלכלה, משבר האקלים, עוני ואושר. צפו בהרצאת טד של הכלכלנית קייט ראוורת'.


9. רוציםות לקחת ביס יותר גדול מהמושג הזה של כלכלת דונאט וגבולות פלנטרים? צפו ב'עוברים כל גבול' של דייויד אטנברו (נטפליקס, ואפשר גם למצוא באינטרנט)10. הפרופסור מבן גוריון שהתפרץ אל הבמה: "אנחנו מסכנים את המשך הציוויליזציה שלנו אם לא נתעורר". תיעוד.11. רק בנובמבר האחרון הסנאטור ג'ון פטרמן ניצח במרוץ לסנאט ולפני כמה ימים הודיעה לשכתו, בצעד פורץ דרך, שאישפז את עצמו עם דכאון. כבוד על האומץ. אין לך במה להתבייש.


12. האם צריך להכניס פוליטיקה לחדר הטיפול? אם שואלים אותי, כן: בריאות נפשית היא לא רק, או בעצם כמעט בכלל לא - דבר פרטי, של מטופל ספציפי. כך שלאנשי טיפול לדעתי יש מחויבות לעסוק גם בתיקון חברה. למשל, אם מישהי תבוא אלי ותספר לי על חרדה שלה ולא נסתכל על הסביבות החברתיות-פוליטיות שאולי נותנות קרקע לחרדה שלה - אני חוטא לתפקידי ועושה פה סוג של 'האשמת הקורבן'. כמובן שאני מדבר באופן ממש כללי וגורף ולכן מאוד לא מדויק - אבל טיפול בתודעה שלנו = טיפול בעולם = טיפול בתודעה שלנו.


13. "יופיו של כדור הארץ הוא פעמון של תשומת לב. אם אינכם יכולים לראות אותו, עליכם לשאול את עצמכם למה" - הפרק הראשון מתוך זן ואומנות הצלת הפלנטה, תרגום חדש לספר של תיך נהאת האן.


14. העולם עומד להגמר! אז...מחזרו? ג'ון סטיוארט חד ומצחיק כהרגלו.


15. אסף סטי אל-בר ריכז באתר שלו שיחות ומאמרים הנוגעים למחאה נכונה, ובמקביל העלה שיחות ומדיטציות רלבנטיות לערוץ היוטיוב שלו. ממש פה.


16. האם יש קשר ישיר בין איך אנחנו תופסים את העולם לגוף שלנו? ד"ר קראם היא חוקרת שגילתה שאם תשתו מילק שייק שיגידו לכם שיש בו פחות קלוריות המוח יחשוב שהוא עדיין רעב (שיחת טד)


17. במועצה לשלום הילד לא זוכרים דו"ח כלכך חמור. עלייה בדכאון, אובדנות, חרדה והפרעות אכילה. מה הסיבה לזה? לפי החוקר הזה - פייסבוק. מקווה שלא ככה קיבלתם את הפוסט הזה.18. זה אחד הסיפורים היפים והמרגשים ששמעתי לאחרונה. הפודקאסט This American Life מביא סיפור אמיתי על מה קורה לנערה ואבא שלה שאוהבים אחד את השני.ה מאוד - כשהיא צריכה לספר לו שהיא נכנסה להריון במדינה בארה"ב בה ביטלו את הזכות להפלה (פודקאסט, הסיפור הזה מתחיל ב25:40).


19. "השאלה היחידה שצריך לשאול היא - מה יגביל את הכוח של הממשלה?" יובל נח הררי מפשט את הענינים בראיון מעולה לחדשות 12.


20. "למדנו כי רוב פרלמנטרי נבחר יכול להיות מכשיר בידי קבוצת שליטים ומסווה לעריצותם", כתב בגין ב-1952. "על כן חייב העם, אם הוא בוחר בחירות, לקבוע את זכויותיו גם מול בית הנבחרים, לבל יוכל הרוב שבו, המשרת את השלטון יותר מאשר הוא מפקח עליו, לשלול את הזכויות הללו. את זאת אפשר להשיג רק בדרך של 'עליונות המשפט', כלומר קביעת החירויות האזרחיות כ'חוק היסוד' או 'חוק עליון' ומתן סמכות לחבר שופטים לבטל את תוקפו של חוק, הנוגד את חוק היסוד, הסותר את החרויות האזרחיות.

21. מחפשים.ות קהילת תרגול דהרמה ומיינדפולנס ליד מקום מגוריכםן? בקהילת מתרגלי.ות מיינדפולנס ישראל התחלנו לאסוף רשימה של קבוצות תרגול מדיטציית מיינדפולנס ודהרמה בישראל (או אונליין). מצאו לכם.ן קהילה כאן.


שיר סיום

זה אולי הקושי של להתבגר: ההבנה שלא נוכל להיות הכל.

לכל מי שנגיד כן - נצטרך להגיד למישהו אחר לא. על כל דרך שנבחר לצעוד, תהיה דרך שלא נלך בה לעולם.

זו אותה תחושה של אושר ועצב שעולות בו זמנית בכל החלטה משמעותית שעלינו לקבל.

אולי לפעמים תרגיש

את התחושה המשונה

שפספסת משהו חשוב

שם ברקע התמונה

אבל בכל מסע קדימה

שני כבישים סלולים

ורק על אחד בחרת

להניח צעדים

רוצים.ות לתמוך

בהמשך העשייה שלנו? תודה!bottom of page