top of page

 ארבעת איכויות הלב

"ללמד מחדש דבר את יופיו - זו טבעה של אהבה בלתי מותנית.

באמצעות חסד אוהב, כל דבר יכול לפרוח שוב מבפנים״

שרון זלצברג

Image by michael joiner

 תורגם ועובד ע״י אביב נוימן, מתוך: Teachings on Love - Thich Naht Hanh


 

אם נלמד דרכים לתרגל אהבה, חמלה, שמחה ושוויון נפש, נדע לרפא את מחלות הכעס, הצער, חוסר הביטחון, העצבות, השנאה, הבדידות וההתקשרות הלא בריאה. באנגוטארה ניקאיה מלמד הבודהה: "אם עולה רגש של כעס, הבהיקו (הנזיר.ה) יכול.ה לתרגל את המדיטציה על אהבה, חמלה או שיוויון נפש לאדם שהביא את תחושת הכעס."

 

אהבה, חמלה, שמחה ושוויון נפש הם טבענו האמיתי. הם ארבעת ההיבטים של אהבה אמיתית שנמצאים בתוך כל אח.ת מאיתנו, ובתוך כל דבר.

 

האיכות הראשונה: אהבה | נדיבות לב

הכוונה והיכולת להציע שמחה ואושר. כדי לפתח יכולת זו, עלינו להתאמן בהסתכלות והקשבה עמוקה כדי שנדע מה לעשות ומה לא לעשות בכדי לגרום לאחרים להיות מאושרים.ות. אם את.ה מציע.ה לאהובת.ך משהו שהיא/הוא לא צריכ.ה, זו לא נדיבות לב. צריך לראות את מצבה.ו האמיתי אחרת מה שאת.ה מציע.ה עלול לגרום לאומללות.

ללא הבנה, אהבתך איננה אהבת אמת. עליך להסתכל לעומק על מנת לראות ולהבין את הצרכים, השאיפות והסבל של האדם שאת.ה אוהב.ת. כולנו זקוקים לאהבה. אהבה מביאה לנו שמחה ורווחה. זה טבעי כמו אוויר לנשימה: אנחנו צריכים.ות אוויר צח כדי להיות מאושרים.ות וטובים.ות. 

 יש מורים.ות שמעדיפים לומר "חסד אוהב", מכיוון שהם.ן מוצאים.ות את המילה "אהבה" מסוכנת מדי. אבל אני מעדיף את המילה אהבה. מילים לפעמים חולות ואנחנו צריכים לרפא אותן. השתמשנו במילה "אהבה" במשמעות של תיאבון או רצון, כמו ב"אני אוהב המבורגרים ". עלינו להשתמש בשפה בזהירות רבה יותר. עלינו להחזיר את משמעות המילה אהבה. "אהבה" היא מילה יפה. עלינו להחזיר את משמעותו. למילה מאיטרי (המילה לאהבה בפאלי, שפתו של הבודהה) שורשים במילה מיטרה, שפירושה חבר. בבודהיזם, המשמעות העיקרית של אהבה היא חברות.

 

בכולנו זרעי האהבה בנו. אנו יכולים לפתח את מקור האנרגיה הנפלא הזה, לטפח את האהבה ללא תנאי שאינה מצפה לתמורה. כשאנחנו מבינים מישהו לעומק, אפילו מישהו שעשה לנו נזק, אנחנו לא יכולים להתנגד לאהוב אותו או אותה. 

 

 

האיכות השניה: חמלה

הכוונה והיכולת להקל ולשנות סבל ולהקל על צער.

בלטינית "חמלה" מורכב מ- com ("יחד עם") וpassion ("לסבול"). אבל אנחנו לא צריכים לסבול כדי להסיר סבל מאדם אחר. רופאים, למשל, יכולים להקל על סבלם של מטופליהם מבלי לחוות את אותה מחלה בפני עצמם. אם אנו סובלים.ות יותר מדי, אנו עשויים.ות להיות מרוסקים.ות ולא יכולים.ות לעזור. ובכל זאת, עד שנמצא מילה טובה יותר, בואו נשתמש ב"חמלה"

 

כדי לפתח חמלה בעצמנו, עלינו לתרגל נשימה מודעת, הקשבה עמוקה ומבט עמוק. סוטרת הלוטוס מתארת ​​את אבאלוקיטשווארה כבודהיסאטווה הנוהגת "להסתכל בעיניים של חמלה ולהקשיב עמוק לקריאות העולם." חמלה מכילה דאגה עמוקה. אתה יודע שהאדם האחר סובל, אז את יושבת קרוב אליו. את מסתכלת ומקשיבה לה לעומק כדי להיות מסוגתל לגעת בכאב שלו. את נמצאת בתקשורת עמוקה, בקשר עמוק איתו, וזה לבדו מביא הקלה מסוימת.

 

מילה, פעולה או מחשבה חומלת יכולה להפחית את סבלו של אדם אחר ולהביא לו שמחה. מילה אחת יכולה לתת נחמה וביטחון, להסיר את הספק, לעזור למישהו להימנע מטעות, ליישב סכסוך או לפתוח את הדלת לשחרור. פעולה אחת יכולה להציל את חייו של אדם או לעזור לו לנצל הזדמנות נדירה. מחשבה אחת יכולה לעשות את אותו הדבר, כי מחשבות מובילות תמיד למילים ולמעשים. עם חמלה בלב, כל מחשבה, מילה ומעשה יכולים לחולל נס.

כשהייתי נזיר-טירון לא יכולתי להבין מדוע, אם העולם מתמלא בסבל, לבודהה יש חיוך כל כך יפה. מדוע הוא לא מוטרד מכל הסבל? מאוחר יותר גיליתי שלבודהה יש מספיק הבנה, רוגע וכוח. לכן הסבל אינו מציף אותו. הוא מסוגל לחייך לסבל מכיוון שהוא יודע לטפל בזה ולעזור בהפיכתו. עלינו להיות מודעים לסבל, אך לשמור על הבהירות, הרוגע והכוח שלנו כדי שנוכל לעזור בשינוי המצב. אוקיינוס ​​הדמעות אינו יכול להטביע אותנו אם חמלה נמצאת שם. לכן חיוכו של בודהה אפשרי.

האיכות השלישית: שמחה (בשמחת האחר.ת)  

שמחה משתתפת

שמחה. אהבה אמיתית תמיד מביאה שמחה לעצמנו ולמי שאנחנו אוהבים. אם אהבתנו אינה מביאה שמחה לשנינו, זו אינה אהבת אמת.

 

דברים קטנים רבים יכולים להביא לנו שמחה אדירה, כמו המודעות שיש לנו עיניים במצב טוב. אנחנו רק צריכים לפקוח את העיניים ואנחנו יכולים לראות את השמים הכחולים, את הפרחים הסגולים, את הילדים, את העצים, וכל כך הרבה סוגים אחרים של צורות וצבעים. שוכנים במיינדפולנס, אנו יכולים לגעת בדברים המופלאים והמרעננים הללו, ומוח השמחה שלנו עולה באופן טבעי. שמחה מכילה אושר ואושר מכיל שמחה.

 

אפשר לתאר את האיכות הזו  כ"שמחה אוהדת" או "שמחה אלטרואיסטית", האושר שאנו חשים כשאחרים שמחים. אבל זה מוגבל מדי. זה מפלה בין עצמי לאחרים. הגדרה עמוקה יותר היא שמחה שמתמלאת שלווה ונחת. אנו שמחים כאשר אנו רואים אחרים שמחים, אך אנו שמחים גם על רווחתנו שלנו. איך נוכל לחוש שמחה לאדם אחר כשאנחנו לא מרגישים שמחה לעצמנו? שמחה מיועדת לכולם.

האיכות הרביעית: השתוות הנפש

איזון | יציבות | רגיעה 

 

אפשר לתאר את האיזון הזה כמצב בו אתה מטפס על ההר כדי להיות מסוגל להשקיף על כל המצב, לא קשור לצד זה או אחר. אם באהבה שלך יש זיקה, אפליה, דעות קדומות או דבקות בה, זו לא אהבת אמת. כשאומרים איזון ויציבות - אין הכוונה לאדישות! שוויון נפש אמיתי אינו קר ואדיש. אם יש לך יותר מילד אחד, כולם ילדיך. איכות של השתוות הנפש לא אומרת שאתה לא אוהב. אתה אוהב באופן שכל ילדיך יקבלו את אהבתך, ללא אפליה.

 

ניתן לחשוב גם על "חוכמת השוויון", היכולת לראות את כולם כשווים, ולא להבחין בינינו לבין אחרים. בסכסוך, למרות שאנו מודאגים עמוקות, אנו נשארים חסרי פניות, מסוגלים לאהוב ולהבין את שני הצדדים. אנו משילים כל אפליה ודעות קדומות ומסירים את כל הגבולות בינינו לבין אחרים. כל עוד אנו רואים את עצמנו כמי שאוהב והשני כמי שאוהבים אותו, כל עוד אנו מעריכים את עצמנו יותר מאחרים או רואים אחרים שונים מאיתנו, אין לנו שוויון נפש אמיתי. עלינו להכניס את עצמנו "לתוך עורו של האדם האחר" ולהיות אחד איתו אם אנו רוצים להבין אותו ואוהב אותו באמת. כשזה קורה, אין "עצמי" ואין "אחר".

ללא השתוות/יציבות הנפש הזו אהבתך עשויה להיות רכושנית. רוח של קיץ יכולה להיות מרעננת מאוד; אבל אם ננסה להכניס אותה לקופסא כדי שנוכל לקבל אותה לגמרי לעצמנו, הבריזה תמות. אהובנו זהה. הוא כמו ענן, רוח, פרח. אם תכלא אותו בפח, הוא ימות. אולם אנשים רבים עושים בדיוק את זה. הם שודדים את יקירם מחירותו, עד שהוא כבר לא יכול להיות הוא עצמו. הם חיים כדי לספק את עצמם ומשתמשים באהובם כדי לעזור להם להגשים זאת. זה לא אוהב; זה הורס. אתה אומר שאתה אוהב אותו, אבל אם אתה לא מבין את שאיפותיו, את צרכיו, את קשייו, הוא נמצא בכלא שנקרא אהבה. אהבה אמיתית מאפשרת לך לשמר את חירותך ואת חופש אהובך. זו האיכות של השתוות הנפש.

כדי שאהבה תהיה אהבת אמת, עליה להכיל חמלה, שמחה ושוויון נפש בה. כדי שחמלה תהיה חמלה אמיתית, יש בה אהבה, שמחה ושוויון נפש. שמחה אמיתית צריכה להכיל אהבה, חמלה ושוויון נפש. ולשוויון נפש אמיתי צריך להיות אהבה, חמלה ושמחה. זהו האופי המשתלב של ארבעת איכויות הלב. עלינו להתבונן לעומק ולתרגל אותן בעצמנו בכדי להביא את ארבעת ההיבטים האהובים האלה לחיינו שלנו ולחיים שאנחנו אוהבים.

_edited.jpg
Image by Vincent van Zalinge
stephanie-leblanc-eAgPyYkFWA4-unsplash.jpeg
שמורת החמלה (19) (1)_edited_edited.png

שיעורים לשבוע שישי

 

תרגלו כל יום את המדיטציה

׳תרגול מ.א.ה׳ (מפגש, איסוף, התרחבות)

 

 

מלאו יומן תרגול לאחר התרגול היומי.

היומן יעזור לכםן לראות יותר בבהירות מה קורה בזמן התרגול

"על ידי תרגול מדיטציה אנו מבססים אהבה, חמלה, שמחה  והשתוות נפש כביתנו."

     שרון זלצברג

נתראה שבוע הבא

ושוב מזכיר, אני כאן בשבילכם.ן,

אביב 

052-6894955

Untitled design (14).png
circles.png
bottom of page